TÁPLÁLKOZÁS

Milyen a megfelelő táplálkozás?

Ez egy sportemberek közötti túlmisztifikált beszédtéma. Mostanra az élelmiszeripar, különösen az “egészséges” élelmiszereket és kiegészítőket előállító vállalatok, túlkomplikálták ezt a kérdést. Ha a legegyszerűbben kellene megfogalmaznunk, akkor azt a tanácsot adnánk, hogy úgy kellene táplálkoznunk, mint az őseink több száz évvel ezelőtt, csakis természetes ételeket fogyasztva. Akkoriban az ételeket még csak sózással és füstöléssel tartósították. Ma viszont nagy problémát jelentenek a túlságosan is feldolgozott élelmiszerek. Lássuk, miről van szó!

Mit is jelent az, hogy feldolgozott élelmiszer?

Ez azt jelenti, hogy az élelmiszer a feldolgozás során valamiféle változáson megy keresztül, mielőtt az asztalunkra kerül. Gondolunk itt mesterséges ízesítők, tartósítószerek és aromák hozzáadására, a korpának és a csírának a gabonaszemekről való eltávolítására, húsipari hulladékok, melléktermékek felhasználására, a különböző cukrok és fehérjék kivonására, feldolgozására és felhasználására.

Miért baj az, ha a korpa és a csíra eltávolításra kerül a gabonaszemekről?

Mert ezek tartalmazzák a mag legértékesebb tápanyagait, nem is beszélve a rengeteg rostról. Ezek felelősek az emésztés megfelelő sebességéért és a folyamatos vércukorszint és az energiaszint fenntartásáért. Ezért van az, hogy fehér rizs vagy fehér lisztből készült kenyér fogyasztása esetében az emésztés sokkal gyorsabb lesz, mintha barna rizst vagy teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret ettünk volna. A feldolgozott gabonaszemek fogyasztása az egyik fő oka az elhízásnak.

Mi a probléma a feldolgozott cukrot tartalmazó ételek és italok fogyasztásával?

A feldolgozott cukor fogyasztásával nagymértékben megnő az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek és a cukorbetegség kockázata. Amikor feldolgozott cukrot fogyasztunk, az azonnal bejut a véráramba, ezáltal gyorsan megemelkedik a vércukorszint, majd hamarosan leesik. A felesleges glükóz, ha nem használják, zsírrá alakul. Ha ez rendszeresen megismétlődik, akkor az a fentebb említett egészségügyi problémákhoz vezet. Napjainkban az emberek sajnos nem veszik ezt komolyan, és eszik a rengeteg egészségtelen édességet és gyorséttermi ételt, ráadásul még a gyermekeiknek is azt adják. Ez a “tömegnövelő” termékekben is megtalálható, amit a vékony, de hatalmas izmokra vágyó testépítőknek is el kell kerülni!

Mi a probléma a feldolgozott fehérjékkel?

Az étrend-kiegészítők gyártói gyűlölhetnek bennünket ezért, de úgy gondoljuk, kötelességünk tájékoztatni olvasóinkat és jövőbeli ügyfeleinket a feldolgozott fehérjéket tartalmazó fehérjetartalmú italok veszélyeiről. A gyártók azt állítják, hogy a fehérje turmixot kell fogyasztani a gyakorlás előtt és után. Marketingük a tudományra támaszkodik, amely a pozitív nitrogén egyensúly fenntartására épül. A nitrogént használjuk annak mérésére, hogy mennyi fehérje van a szervezetünkben. Azok számára, akik izmot szeretnének építeni, rendkívül fontos, hogy állandóan pozitív legyen a nitrogénszintjük. Ezt nevezik anabolikus állapotnak, amikor az izmokba beépül a fehérje. Amikor a nitrogénszint negatív, a szervezet nemcsak nem képes a fehérje szállítására, így nem építve az izmokat, de amikor az izmok keményen dolgoznak edzés közben, elkezdi lebontani az izomsejteket, hogy képes legyen folytatni a kemény munkát. És ez így is van, viszont a feldolgozott fehérje fogyasztásának hatása nagyon hasonló a feldolgozott cukor fogyasztásával kapcsolatos problémához. A gasztrointesztinális rendszerünket nem arra tervezték, hogy megeméssze a feldolgozott élelmiszereket, beleértve a feldolgozott fehérjéket is. Ebben az esetben a szervezet úgy reagál, hogy a mikroorganizmusokkal kapcsolatos problémák keletkeznek a gyomorban, vesekövek képződnek, és akár vese vagy májelégtelenség léphet fel. Mivel az egyik szakterületünk az orvosi angol nyelv tanítása magyar orvosoknak, a Synlab Microbiological Laboratory (Dr. Juhász Ágnes) vezetőitől hallottunk olyan eseteket, amikor a betegek a feldolgozott fehérje túlzott bevitele miatt kialakult betegségek miatt kerültek a DOTE Urológiai osztályára, ahová  különböző súlyosságú veseproblémákkal érkeznek a betegek, akik közül többen is veseátültetésre várnak.

Mi a probléma a vitaminokkal?

Szükségünk van rájuk? Igen, viszont nem tabletták formájában. Ezek ugyanolyan feldolgozottak, mint a rossz szénhidrátok és fehérjék. Kis dózisban bevéve nem okozhatnak problémát, és még bizonyos előnyökkel is járhatnak, ugyanakkor nagy adagokban fogyasztva vesekövet is okozhatnak, ami nagyon kellemetlen.

Amikor az ajánlott napi beviteli mennyiséget olvassuk egy vitaminkészítmény dobozának hátulján, akkor az nem azt jelenti, hogy minden nap be kell venni valamiből pl. 500rq-ot, ami azonnal felszívód, és kész. Az adott mennyiséget egész napra lebontva teljes értékű táplálék elfogyasztásával kell bevinni, amelyből a vitaminok fokozatosan felszívódhatnak.

Tehát hogyan kell az étkezésünket összeállítani?

Amint azt már az elején elmondtuk, fontos, hogy minden természetes legyen. Most vessünk egy pillantást a lentebb található táblázatra, hogy jobban megértsük a vércukorszint változását a különböző típusú szénhidrátforrások elfogyasztását követően.

Rendkívül fontos, hogy ezt megértsük, és mindig a megfelelő szénhidrátforrásokat válasszuk ki, attól függően, hogy éppen több energiára van szükségünk edzés alatt vagy kevesebbre a pihenés időszakában, így elkerülve a túlzott bevitelt.

A reggeli legyen a nap legfontosabb étkezése. Azért, mert az esti étkezés óta, a test feldolgozta a rendelkezésére álló tápanyagokat, így itt az idő, hogy feltöltsük energiakészletünket a megfelelő mennyiségű és minőségű szénhidrátokkal, fehérjékkel és zsírokkal, és a rehidratálás elegendő folyadékkal.

Az ügyfelek részéről rendszeresen feltett kérdés, hogy mennyit is együnk? Meg kell érteni, hogy valamenyiünk életmódja nagyon különböző, ezért nincs egységes válasz. Fontos megvizsgálni, hogy az illető ülő munkát végez vagy fizikait. Ha ülőt, akkor egyszerűbb általános útmutatót adni. Azoknak, akik autóval jutnak el az irodájukba és egész nap ülnek, nagyon kevés szénhidrátra van szükségük. A reggelinek már tartalmaznia kell a nagy részét, később a nap folyamán pedig minimális szinten kell tartani a további bevitelt. Az egyetlen alkalom, amikor több szénhidrátot fogyasszon, edzés előtt az energiaszint emelésére, és edzés után a vércukorszint stabilizálására. A fizikai munkát végzőknek is fontos, hogy tisztában legyenek azzal, mennyi kalóriára van szükségük a feladatuk elvégzéséhez. Egy raktárban dolgozó, könnyű fizikai munkát végző ember kevesebb kalóriát igényel, mint az, aki költöztetéssel foglalkozik, és nehéz bútorokat mozgat egész nap.

Mi is az a kalória, mint mértékegység?

Annak érdekében, hogy helyes döntéseket hozzunk vásárláskor, meg kell értenünk az ételek és italok címkéjén feltüntetett kalóriák számítási módját. Nézzük meg, hogyan is számítjuk a kalória mennyiséget:

Nos, óriási a különbség a hasznos és az értéktelen kalóriák között. Azok, akik fogyni akarnak, gyakran alacsony kalóriatartalmú termékeket keresnek, és egyszerűen csak a termék címkéjén megjelenő kalóriaszámra támaszkodnak. De ha összehasonlítjuk a 100 g kóla 37 kalóriáját a 100 g csirkemell 164,9 kalóriájával, akkor látni fogjuk, hogy a “cukormentes” csirkemell majdnem ötször több kalóriát tartalmaz, mint a kóla. Miért? A kóla csak értéktelen, üres kalóriákat tartalmaz, amelyek a feldolgozott cukortartalomból adódnak, míg a csirkemell jó, hasznos kalóriát tartalmaz, amely nem cukorból, hanem fehérjéből származik. Szóval, meg kell nézni a kalóriákat vásárláskor? A válasz: NEM!

Szeretne egy személyre szabott étkezési tanácsot kapni céljai eléréséhez?

Vegye fel velünk a kapcsolatot, és amennyiben megrendeli az egyik edzéscsomagunkat, most INGYEN elkészítjük az Ön számára legmegfelelőbb étrendet! Kezdésnek kattints a “KAPCSOLAT” gombra!